poniedziałek, 12 stycznia 2015

Skąd to się wzięło? O zwyczajach średniowiecznych w XXI wieku.

Czy zastanawiałeś/zastanawiałaś się kiedyś skąd wywodzą się niektóre zwyczaje, tradycje? Wiele z nich ludzie znali już w średniowieczu. Postaram się teraz przybliżyć Wam niektóre z takich zwyczajów średniowiecznych, które mają swoje odpowiedniki w dzisiejszym świecie.

Pasowanie na rycerza
Dzisiaj pasowanie kojarzymy z pasowaniem na przedszkolaka, na ucznia. Jest to zwyczaj zaczerpnięty z średniowiecza. W epoce tej mężczyźni byli pasowani na rycerzy. Kandydat był lekko uderzany płazem miecza w ramię, a po usłyszeniu słów"Pasuję cię na rycerza" otrzymywał miecz i pas rycerski. 
Dziś wszystko zależy od szkoły. Ja doskonale pamiętam moment pasowania na ucznia. Jak mogłabym zapomnieć? Wszyscy staliśmy na sali gimnastycznej i w trakcie uroczystego apelu każdy z nas, po uderzeniu w ramię ogromną kredką, otrzymywał dyplom.


Ślubowanie damie przez rycerza
Zauważ, że rycerz klękał i przysięgał jej obronę oraz wierność aż do końca życia. Z czym możemy to skojarzyć? Z oświadczynami! Mężczyzna, chcąc poślubić kobietę, klęka przed nią i pyta czy chciałaby zostać jego żoną. Jeśli odpowiedź kobiety brzmi ,,tak'', zazwyczaj odbywa się ślub, a po nim wesele z oczepinami, które również znane były w średniowieczu. Wtedy jednak nie było to przebijanie balonów czy zabawa w tzw. krzesła. Wszystko wyglądało zupełnie inaczej. 
Przeczytajcie sami: OCZEPINY ;)



Postrzyżyny
Dawniej był to obrzęd polegający na rytualnym obcięciu włosów dziecku płci męskiej, zazwyczaj kończącemu 7 lat, połączony z nadaniem imienia. 
Zwyczaj postrzyżyn praktykowany jest do dzisiaj, powszechnie jako swoisty symbol poddania się władzy. Postrzyżeni są szeregowi idący do wojska, co jest dokładną kontynuacją rycerskiej tradycji. Do dziś w Kościele prawosławnym postrzygane są osoby wstępujące do zakonu - są to tzw. postrzyżyny mnisze.


Postrzyżyny Ireneusza! 
Nie trzeba szukać daleko. Całkiem niedawno spotkałam się z grupką przyjaciół, by uroczyście świętować obcięcie włosów kolegi. Oczywiście wzorowaliśmy się na obrzędzie postrzyżyn z średniowiecza, choć niewielu z nas o tym wiedziało. Było sporo śmiechu. 
Zapewne nie słyszeliśmy o wszystkich współczesnych ,,postrzyżynach''. Jest to jednak niewątpliwie kontynuowanie tradycji na swój sposób. 

PS. Irek wcale nie jest za stary, tak Wam się tylko wydaje ;)


To tyle o zwyczajach. Zachęcam do komentowania. Do usłyszenia! :D

____________________________________________

Źródła: 
pl.wikipedia.org
Grafika Google
mojesredniowiecze2009.republika.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz