poniedziałek, 12 stycznia 2015

Mistrz Sapkowski

WIEDŹMIN
Poszukując analogii w prozie Sapkowskiego do okresu średniowiecza zauważamy wiele podobieństw. Zarówno w średniowieczu jak i w świecie kunsztownie opisanym przez mistrza Sapkowskiego panują takie same stosunki społeczno polityczne. Współczesny Wiedźminowi świat jest podzielony na królestwa i księstwa, którymi rządzą feudalni władcy (Foltest, Radowid, Esterad, Emhyr var Emreis). W miastach funkcjonuje zarówno bogate mieszczaństwo jak i biedne pospólstwo. Warunki życia nie odbiegają od średniowiecznych standardów. Środkiem komunikacji są konie pod wierzch i furmanki z końmi pociągowymi. Bitwy rozgrywają między sobą konni rycerze, którzy nie znają jeszcze broni palnej. W miastach jest tłum rzemieślników, są karczmy, zamtuzy i łaźnie. Odbywają się również jarmarki. Na wsiach żyją chłopi, którzy tak, jak w wiekach średnich podlegają swemu panu, pracując dla niego na roli i umierając w bitwach. 


Średniowiecze to okres krzyża i miecza. Sapkowski w opowiadaniu „Wieczny ogień” obrazuje prymat władzy kościelnej nad świecką, jaki panuje w mieście Novigard. Kapłan Chappelle sprawuje, można by rzec, władzę absolutną, a wszyscy, którzy odważą się mu sprzeciwić trafiają do lochu, gdzie są więzieni i skazywani. Przypomina to działalność Świętej Inkwizycji (powołana do życia w 1215 roku), która skupiała się na wychwytywaniu ludzi, mających inne poglądy niż władza kościelna.

Tak, jak w wiekach średnich toczą się wojny pomiędzy sąsiadującymi mocarstwami, np. miedzy Kaedwen a Redanią o panowanie nad Brokilonem – enklawą driad. 
We wszystkich tomach wiedźmińskiej sagi bohaterowie pochodzący z różnych stron świata mówią wspólnym językiem. W średniowieczu rolę uniwersalnego środka porozumiewania się pełniła łacina. W prozie Sapkowskiego aż roi się od tworów językowych przypominających staropolszczyznę (odzienie, hultaje, obaczym, kaganek, zaiste, tedy, takem myślała, sadyba, tedy, wszędy, frasować, nieobyczajne, miast, gościniec, wadzić, ostało, alkierz, itd.), a osoby wykształcone: lekarze i kapłani posługują się łaciną. Opowiadania i saga o Wiedźminie nie jest umiejscowiona w żadnej konkretnej epoce, ale każdy, kto zaczyna ją czytać odnosi nieodparte wrażenie, że akcja rozgrywa się właśnie w średniowieczu.


W oparciu o ,,Wiedźmina'' powstał serial, film, komiks oraz wiele gier. 
_________________________

Źródła:
sciaga.pl
Grafika Google

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz