Filmy, seriale, książki, gry, muzyka... Wszystko fajnie, ale gdzie poezja? Nie może jej zabraknąć! Wpis ten będzie więc poświęcony właśnie poezji, poetom, którzy w swoich dziełach nawiązują do motywów średniowiecznych.
Stanisław Grochowiak
Współczesny poeta, przedstawiciel nurtu literackiego zwanego turpizmem. Jego twórczość charakteryzuje się głęboką fascynacją średniowieczem, o czym świadczyć może podejmowanie kontrastowej tematyki (takiej jak na przykład motywy brzydoty i piękna, śmierci i miłości). W poezji Grochowiaka pojawia się również wątek "poety przeklętego", budzący skojarzenia z postawą i twórczością średniowiecznego poety Francoisa Villona, autora wybitnego dzieła podtytułem "Wielki testament". Przykłady wierszy Grochowiaka odwołujących się do tematyki i problematyki średniowiecznej to: "Święty Szymon Słupnik" i "Chmura". Pierwszy z nich podejmuje problem sensu i znaczenia umartwiania ciała i ascezy.
Kazimiera Iłłakowiczówna
„Opowieść małżonki świętego Aleksego” to wiersz, który stanowi nawiązanie do średniowiecznej hagiografii, a dokładnie do „Legendy o świętym Aleksym”. Poetka dokonuje tu reinterpretacji koncepcji świętości opartej na ascezie, wydobywając z niej ukryte sensy. Wiersz jest wyraźnie stylizowany na XV-wieczną hagiograficzną opowieść. Tekst podlega archaizacji zarówno na poziomie leksyki (np. „wezgłowie”, „sługi”, „miłuje cię”, „włosiennica”), jak i składni (np. występowanie w zdaniu złożonym spójnika „tom”).
Motyw gotyku
Motyw gotyku podejmuje Krzysztof Kamil Baczyński w wierszu pt. ,,Gotyk'', a także Tadeusz Różewicz w wierszu pt. ,,Gotyk 1954'', występuje on również w wierszu Juliana Przybosia ,,Widzenie katedry w Chartres'' czy Mirona Białoszewskiego ,,Gotyk fioletowy''.
_______________________________________
Krzysztof Kamil Baczyński w "Modlitwie do Bogarodzicy" powraca do formy i przesłania średniowiecznego hymnu. Ukazuje Matkę Boską jako opiekunkę narodu, zwraca się do niej tak jak niegdyś rycerze na polach Grunwaldu. Poeta, jeden z Kolumbów prosi o pomoc w walce, ale przede wszystkim o duchowe przewodnictwo: naukę pokornego cierpienia, godnej śmierci. Tworzy w wierszu również obraz powojennej cywilizacji miłości.
______________________________________
Sami widzicie, że poeci często doceniają epokę średniowieczną i powracają do niej. Zachęcam Was do znalezienia także innych, podobnych dzieł ;)
______________________________________
Źródła:
bryk.pl
aleklasa.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz