poniedziałek, 12 stycznia 2015

Hmmm... koniec?

Jest godzina 23:23, a moje oczy same się zamykają. Ciekawe. 
Blog jest zadaniem domowym, a jako że zadanie jest na jutro, właśnie piszę dla Was ostatniego posta :)

Było miło. Mam nadzieję, że choć trochę Wam się podoba! 

Dobranoc Misiaki! Kolorowych koszmarów! ;D





Może szczypta poezji?

Filmy, seriale, książki, gry, muzyka... Wszystko fajnie, ale gdzie poezja? Nie może jej zabraknąć! Wpis ten będzie więc poświęcony właśnie poezji, poetom, którzy w swoich dziełach nawiązują do motywów średniowiecznych. 

Stanisław Grochowiak 
Współczesny poeta, przedstawiciel nurtu literackiego zwanego turpizmem. Jego twórczość charakteryzuje się głęboką fascynacją średniowieczem, o czym świadczyć może podejmowanie kontrastowej tematyki (takiej jak na przykład motywy brzydoty i piękna, śmierci i miłości). W poezji Grochowiaka pojawia się również wątek "poety przeklętego", budzący skojarzenia z postawą i twórczością średniowiecznego poety Francoisa Villona, autora wybitnego dzieła podtytułem "Wielki testament". Przykłady wierszy Grochowiaka odwołujących się do tematyki i problematyki średniowiecznej to: "Święty Szymon Słupnik" i "Chmura". Pierwszy z nich podejmuje problem sensu i znaczenia umartwiania ciała i ascezy.

Kazimiera Iłłakowiczówna 
Opowieść małżonki świętego Aleksego” to wiersz, który stanowi nawiązanie do średniowiecznej hagiografii, a dokładnie do „Legendy o świętym Aleksym”. Poetka dokonuje tu reinterpretacji koncepcji świętości opartej na ascezie, wydobywając z niej ukryte sensy. Wiersz jest wyraźnie stylizowany na XV-wieczną hagiograficzną opowieść. Tekst podlega archaizacji zarówno na poziomie leksyki (np. „wezgłowie”, „sługi”, „miłuje cię”, „włosiennica”), jak i składni (np. występowanie w zdaniu złożonym spójnika „tom”). 

Motyw gotyku
Motyw gotyku podejmuje Krzysztof Kamil Baczyński w wierszu pt. ,,Gotyk'', a także Tadeusz Różewicz w wierszu pt. ,,Gotyk 1954'', występuje on również w wierszu Juliana Przybosia ,,Widzenie katedry w Chartres'' czy Mirona Białoszewskiego ,,Gotyk fioletowy''.

_______________________________________
 

Krzysztof Kamil Baczyński w "Modlitwie do Bogarodzicy" powraca do formy i przesłania średniowiecznego hymnu. Ukazuje Matkę Boską jako opiekunkę narodu, zwraca się do niej tak jak niegdyś rycerze na polach Grunwaldu. Poeta, jeden z Kolumbów prosi o pomoc w walce, ale przede wszystkim o duchowe przewodnictwo: naukę pokornego cierpienia, godnej śmierci. Tworzy w wierszu również obraz powojennej cywilizacji miłości.

______________________________________


Sami widzicie, że poeci często doceniają epokę średniowieczną i powracają do niej. Zachęcam Was do znalezienia także innych, podobnych dzieł ;)

______________________________________

Źródła:
bryk.pl
aleklasa.pl


Wsłuchaj się w średniowiecze

Dzisiaj elementy nawiązujące do muzyki okresu średniowiecza odnaleźć możemy w muzyce zwanej New Age. 

ENIGMA
Przykładem wykonawcy takiej muzyki może być "Enigma", będąca projektem Michaela Crétu, hiszpańskiego muzyka o francuskich korzeniach. Od 1990 roku ukazało się sześć jego płyt, na których znajdują się utwory takie jak "Sadeness", zainspirowane muzyką chorałową. Nawiązania do chorału gregoriańskiego zauważyć można również w innych utworach "Enigmy". Jest ona bowiem projektem w stylu New Age, który czerpie wiele elementów z muzyki sakralnej i łączy je z nowoczesną technologią, muzyką tworzoną elektronicznie, w celu uatrakcyjnienia chorału w oczach współczesnych ludzi, którzy nie mają dużego pojęcia o muzyce poważnej.



ERA
Kolejnym zespołem, który w swojej muzyce nawiązuje do tradycji średniowiecznych jest niewątpliwie "Era". Stanowi ona właściwie kopię "Enigmy", która w 1994 roku odeszła w zapomnienie. Założycielem "Ery" jest muzyk związany wcześniej z zespołami tworzącymi muzykę rockową, Eric Levi. Płyty tego zespołu, zatytułowane "Era" oraz "Era 2" są wyraźnie inspirowane utworami wcześniejszej "Enigmy".


GREGORIAN
Jednak w ostatnich latach najbardziej popularny jest zespół "Gregorian", który bezpośrednio nawiązuje do tradycji chorału gregoriańskiego. Jego pomysłodawcą i założycielem jest Frank Peterson, hamburski producent, który wcześniej współpracował z "Enigmą". Jego pomysł polega na połączeniu sposobu wykonywania chorału - jednogłosowy śpiew wykonywany przez męski chór - z współczesnymi przebojami muzyki rozrywkowej, zwłaszcza z popem. Wynikiem jego działalności są cztery płyty, które ukazały się pod wspólnym tytułem "Master of Chant".



Tak szczerze to nawet mi się spodobał ten zespół. ;)
To by było na tyle o muzyce.
______________________________

Źródła:
bryk.pl
i
oczywiście
youtube.com

Mistrz Sapkowski

WIEDŹMIN
Poszukując analogii w prozie Sapkowskiego do okresu średniowiecza zauważamy wiele podobieństw. Zarówno w średniowieczu jak i w świecie kunsztownie opisanym przez mistrza Sapkowskiego panują takie same stosunki społeczno polityczne. Współczesny Wiedźminowi świat jest podzielony na królestwa i księstwa, którymi rządzą feudalni władcy (Foltest, Radowid, Esterad, Emhyr var Emreis). W miastach funkcjonuje zarówno bogate mieszczaństwo jak i biedne pospólstwo. Warunki życia nie odbiegają od średniowiecznych standardów. Środkiem komunikacji są konie pod wierzch i furmanki z końmi pociągowymi. Bitwy rozgrywają między sobą konni rycerze, którzy nie znają jeszcze broni palnej. W miastach jest tłum rzemieślników, są karczmy, zamtuzy i łaźnie. Odbywają się również jarmarki. Na wsiach żyją chłopi, którzy tak, jak w wiekach średnich podlegają swemu panu, pracując dla niego na roli i umierając w bitwach. 


Średniowiecze to okres krzyża i miecza. Sapkowski w opowiadaniu „Wieczny ogień” obrazuje prymat władzy kościelnej nad świecką, jaki panuje w mieście Novigard. Kapłan Chappelle sprawuje, można by rzec, władzę absolutną, a wszyscy, którzy odważą się mu sprzeciwić trafiają do lochu, gdzie są więzieni i skazywani. Przypomina to działalność Świętej Inkwizycji (powołana do życia w 1215 roku), która skupiała się na wychwytywaniu ludzi, mających inne poglądy niż władza kościelna.

Tak, jak w wiekach średnich toczą się wojny pomiędzy sąsiadującymi mocarstwami, np. miedzy Kaedwen a Redanią o panowanie nad Brokilonem – enklawą driad. 
We wszystkich tomach wiedźmińskiej sagi bohaterowie pochodzący z różnych stron świata mówią wspólnym językiem. W średniowieczu rolę uniwersalnego środka porozumiewania się pełniła łacina. W prozie Sapkowskiego aż roi się od tworów językowych przypominających staropolszczyznę (odzienie, hultaje, obaczym, kaganek, zaiste, tedy, takem myślała, sadyba, tedy, wszędy, frasować, nieobyczajne, miast, gościniec, wadzić, ostało, alkierz, itd.), a osoby wykształcone: lekarze i kapłani posługują się łaciną. Opowiadania i saga o Wiedźminie nie jest umiejscowiona w żadnej konkretnej epoce, ale każdy, kto zaczyna ją czytać odnosi nieodparte wrażenie, że akcja rozgrywa się właśnie w średniowieczu.


W oparciu o ,,Wiedźmina'' powstał serial, film, komiks oraz wiele gier. 
_________________________

Źródła:
sciaga.pl
Grafika Google

Co słychać w Śródziemiu?

WŁADCA PIERŚCIENI
Jest to fenomenalna powieść fantasy J.R.R. Tolkiena. której akcja rozgrywa się w mitologicznym świecie Śródziemia. Jest ona kontynuacją innej powieści tego autora zatytułowanej ,,Hobbit, czyli tam i z powrotem''.  
,,Władca Pierścieni'' jest często mylnie nazywany trylogią, choć w rzeczywistości jest to powieściowa całość, podzielona na sześć ksiąg. Ze względu na swoją dużą objętość została wydana w trzech tomach.

W powieści Tolkiena możemy zauważyć: sceny uczt, wiarę w magię, różnorodne stworzenia i istoty, które wywodzą się ze średniowiecznych wierzeń, religię chrześcijańską, która wydaje mi się najbardziej charakterystycznym elementem kultury średniowiecznej oraz armie.
Wszystkie te elementy wskazują na to, iż średniowiecze zainspirowało autora. 
___________________________________________

Najsławniejsze ostrze z czasów średniowiecza to niewątpliwie Ekskalibur - broń legendarnego króla Artura. Darowany mu przez panią jeziora, był symbolem jego potęgi i dawał mu prawo do władzy nad królestwem. Obdarzony był rzec można magiczną mocą, która władającemu nim dawała możliwość pokonania każdego szermierza.

Idąc tym tropem...

Doskonałym przykładem rycerza z ,,Władcy pierścieni'' jest Aragorn.
Posiadał on miecz - Anduril - który dawał mu prawo do władzy nad przynależnym jego przodkom królestwem ludzi - Gondorem. To symbol jego władzy zwierzchniej. To nim zmusił do posłuszeństwa armię przeklętych duchów. Nim legitymował się by objąć władztwo i należny potomkowi Isildura splendor. Dzięki niemu możliwe było zjednoczenie sił dobra i pokonanie zastępów władcy ciemności Saurona. Aragorn ma jak na rycerza przystało szlachetne pochodzenie. Wywodzi się z królewskiej dynastii. W dziele Tolkiena bardzo ważny jest także szacunek dla koni jaki okazują im jeźdźcy.




___________________________________________

Dla zaciekawionych - co nieco o filmach i grach, które powstały w oparciu o powieść ;)

Reżyserem trzyczęściowego (
Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia, 
Władca Pierścieni: Dwie wieże, 
Władca Pierścieni: Powrót króla)
 dzieła filmowego jest Peter Jackson, który wraz ze swoją żoną Frances Walsh i Philippą Boyens napisał także scenariusz.
Niemal wszystkie sceny powstały w czasie osiemnastu miesięcy ciągłej produkcji w plenerach Nowej Zelandii. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że skorzystano z pomocy 10 000 nowozelandzkich kibiców krykieta, którzy w przerwie jednego z meczów pomogli przy nagraniu odgłosów armii orków.

Mimo że film został nakręcony na podstawie dzieła Tolkiena, odstąpiono od wiernego odwzorowania książki. Zrezygnowano z niektórych wątków i postaci, takich jak Tom Bombadil, Upiory Kurhanów czy Ghân-buri-Ghân, a niektóre wątki, przede wszystkim historię miłości Aragorna i Arweny, znacznie rozwinięto. Poza tym przesunięto w czasie niektóre ważniejsze wydarzenia, np. przekucie Narsila czy śmierć Sarumana.

Według mnie film jest genialny! Mogę go oglądać bez przerwy! Szczególnie drugą i trzecią część, choć o pierwszej złego słowa nie powiem ;) 
Zobaczcie kilka zdjęć z moimi ulubionymi postaciami.


O grach nie będę się rozpisywać, mimo, że jest ich naprawdę bardzo dużo. 
Moim zdaniem najlepszymi grami nawiązującymi do ,,Władcy'' są Władca Pierścieni: Powrót króla oraz Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie II. Być może ktoś z Was już grał. Jeśli nie to zachęcam do spróbowania. 

_________________________________________

Źródła:
pl.wikipedia.org
filmweb.pl
theonering.pl
zadane.pl
fanpop.com



Skąd to się wzięło? O zwyczajach średniowiecznych w XXI wieku.

Czy zastanawiałeś/zastanawiałaś się kiedyś skąd wywodzą się niektóre zwyczaje, tradycje? Wiele z nich ludzie znali już w średniowieczu. Postaram się teraz przybliżyć Wam niektóre z takich zwyczajów średniowiecznych, które mają swoje odpowiedniki w dzisiejszym świecie.

Pasowanie na rycerza
Dzisiaj pasowanie kojarzymy z pasowaniem na przedszkolaka, na ucznia. Jest to zwyczaj zaczerpnięty z średniowiecza. W epoce tej mężczyźni byli pasowani na rycerzy. Kandydat był lekko uderzany płazem miecza w ramię, a po usłyszeniu słów"Pasuję cię na rycerza" otrzymywał miecz i pas rycerski. 
Dziś wszystko zależy od szkoły. Ja doskonale pamiętam moment pasowania na ucznia. Jak mogłabym zapomnieć? Wszyscy staliśmy na sali gimnastycznej i w trakcie uroczystego apelu każdy z nas, po uderzeniu w ramię ogromną kredką, otrzymywał dyplom.


Ślubowanie damie przez rycerza
Zauważ, że rycerz klękał i przysięgał jej obronę oraz wierność aż do końca życia. Z czym możemy to skojarzyć? Z oświadczynami! Mężczyzna, chcąc poślubić kobietę, klęka przed nią i pyta czy chciałaby zostać jego żoną. Jeśli odpowiedź kobiety brzmi ,,tak'', zazwyczaj odbywa się ślub, a po nim wesele z oczepinami, które również znane były w średniowieczu. Wtedy jednak nie było to przebijanie balonów czy zabawa w tzw. krzesła. Wszystko wyglądało zupełnie inaczej. 
Przeczytajcie sami: OCZEPINY ;)



Postrzyżyny
Dawniej był to obrzęd polegający na rytualnym obcięciu włosów dziecku płci męskiej, zazwyczaj kończącemu 7 lat, połączony z nadaniem imienia. 
Zwyczaj postrzyżyn praktykowany jest do dzisiaj, powszechnie jako swoisty symbol poddania się władzy. Postrzyżeni są szeregowi idący do wojska, co jest dokładną kontynuacją rycerskiej tradycji. Do dziś w Kościele prawosławnym postrzygane są osoby wstępujące do zakonu - są to tzw. postrzyżyny mnisze.


Postrzyżyny Ireneusza! 
Nie trzeba szukać daleko. Całkiem niedawno spotkałam się z grupką przyjaciół, by uroczyście świętować obcięcie włosów kolegi. Oczywiście wzorowaliśmy się na obrzędzie postrzyżyn z średniowiecza, choć niewielu z nas o tym wiedziało. Było sporo śmiechu. 
Zapewne nie słyszeliśmy o wszystkich współczesnych ,,postrzyżynach''. Jest to jednak niewątpliwie kontynuowanie tradycji na swój sposób. 

PS. Irek wcale nie jest za stary, tak Wam się tylko wydaje ;)


To tyle o zwyczajach. Zachęcam do komentowania. Do usłyszenia! :D

____________________________________________

Źródła: 
pl.wikipedia.org
Grafika Google
mojesredniowiecze2009.republika.pl


niedziela, 11 stycznia 2015

Średniowiecze inspiracją świata Westeros

Witam Was ponownie i zapraszam do przeczytania kolejnego posta. Miał być o książkach związanych z tematyką średniowieczną. Postanowiłam jednak poświęcić go Pieśni Lodu i Ognia, ponieważ jest sporo rzeczy, które chciałabym Wam przekazać. 
A więc do rzeczy! ;)

PIEŚŃ LODU I OGNIA
Pieśń Lodu i Ognia to seria fantastycznych powieści genialnego amerykańskiego pisarza G.R.R. Martina. Cała saga oparta jest na motywie średniowiecznym, gdyż sam autor wspomina: ,,Aby stworzyć przekonujący świat fantasy, należy wzorować się na prawdziwych wydarzeniach historycznych, czyniąc je daleko bardziej majestatycznymi". O zamiłowaniu Martina do średniowiecza niech świadczy ustrój panujący w stworzonym przez niego świecie i zamiłowanie bohaterów do miecza.  Wystrój dworów jak i ubrania bohaterów również ukazują inspirację autora tą epoką. Martin w swoich dziełach odwołuje się także do średniowiecznych wierzeń i legend, a niektóre zdarzenia są nawiązaniem do pewnych wydarzeń historycznych. W temacie podobieństwa świata Westeros do średniowiecznej Europy nie można również pominąć systemu feudalnego występującego w utworze.

Saga Martina składa się z siedmiu części, z których tylko pięć dotychczas zostało wydanych - Gra o tron (1998), 
Starcie królów (2000), Nawałnica mieczy (2002), Uczta dla wron (2006), Taniec ze smokami (2011) - a dwie pozostałe są w przygotowaniu. W nawiasach podałam daty premier w Polsce, na świecie książki te zostały wydane rok/dwa lata wcześniej. 


George R. R. Martin napisał również trzy opowiadania osadzone w realiach świata Pieśni Lodu i Ognia: Wędrowny Rycerz – 1998, Zaprzysiężony Miecz – 2003, Tajemniczy Rycerz – 2010.

Rok po premierze pierwszego tomu książka otrzymała nagrodę Locusa w kategorii najlepsza powieść fantasy. Nagroda ta została jeszcze trzykrotnie przyznana Martinowi: w 1999 roku za Starcie królów, w 2001 za Nawałnicę mieczy oraz za Taniec ze smokami w 2012. Pierwsze pięć tomów rozeszło się w nakładzie ponad 24 milionów sztuk i zostało przetłumaczonych na ponad 20 języków.

Na podstawie motywów z Pieśni Lodu i Ognia zrealizowano kilka gier komputerowych:
  • Blood of Dragons (2006) – multiplayer online game, której akcja toczy się około 140 lat przed wydarzeniami z powieści, w czasach panowania króla Daerona I oraz jego podboju Dorne.
  • Gra o tron: Początek (2011) – strategiczna gra czasu rzeczywistego wydana przez Cyanide, pozwalająca graczowi na uczestnictwo w ponad 1000 lat historii zawartej w sadze i toczenie bitew oraz intryg między zwaśnionymi rodami Westeros.
  • Gra o tron (2012) – komputerowa gra fabularna oparta na Grze o tron. Gracz może wcielić się w dwóch nieistniejących w książkowym pierwowzorze bohaterów: Morsa Westforda – członka Nocnej Straży, oraz Alestera Sarwycka – wygnańca, który po piętnastoletniej tułaczce powraca do Westeros. Ponadto w grze można spotkać także znane z książek postacie.
  • Game of Thrones Ascent (2013) – komputerowa gra strategiczna, jako jedna z pierwszych tego typu zaprojektowana pod portale społecznościowe. Gracz przejmuje kontrolę nad jednym z pomniejszych rodów Westeros. Gra oferuje budowanie sojuszy, zdrady, małżeństwa, morderstwa i walkę o tytuł najpotężniejszego rodu Westeros.
  • Game of Thrones: A Telltale Games Series (grudzień 2014) – 7 grudnia 2013 zapowiedziano, że studio Telltale Games zajmie się produkcją gier opartych na serialu telewizyjnym.
  • Game of Thrones: Seven Kingdoms (w produkcji) – w lutym 2012 Bigpoint Games zapowiedziało rozpoczęcie prac nad grą MMORPG osadzoną w świecie Pieśni Lodu i Ognia. Produkcją zajmuje się studio Artplant, które wydało też między innymi Battlestar Galactica Online.

    Osobiście nie przepadam za grami komputerowymi, ale wiem, że znajomi chętnie w nie grają. Muszą więc mieć w sobie ,,to coś''. Z ich opinii wynika, że śmiało mogę Wam je polecić.
    ______________________________________________________


    Na postawie książki powstał serial ,,Gra o tron'', ale o tym możecie przeczytać w poprzednim poście ;) 

Powstały również: gra karciana, gra fabularna oraz komiks pod tytułem Gra o tron. Wydawnictwo Fantasy Flight Games wydało również dwie gry planszowe: Gra o tron (oryg. A Game of Thrones) w 2003 roku i Bitwy Westeros (oryg. Battles of Westeros) w 2010 roku. W oparciu o zamieszczone w książce opisy potraw powstała również książka kucharska Uczta lodu i ognia (oryg. Feast of Ice and Fire).

20 marca 2007 George R. R. Martin ogłosił na swoim blogu, że udzielił licencji na produkcję replik broni ze świata Pieśni Lodu i Ognia firmie Jalic Inc. z Michigan pod nazwą Valyrian Steel. W ofercie znalazły się między innymi: Długi Pazur – miecz półtoraręczny Jona Snowa, Lód – rodowy miecz dwuręczny Starków oraz młot bojowy Roberta Baratheona. Firma produkuje także repliki broni użytych w produkcji HBO, które wyglądem odbiegają od tych opisanych w powieści.


Myślę, że to w zupełności wystarczy. Zachęcam wszystkich do zagłębienia się w lekturę tych książek. Jestem w 99% pewna, że się nie zawiedziecie! ;)
Do usłyszenia!

____________________________________________________


Źródła:
pl.wikipedia.org
lubimyczytac.pl
westeros.pl

piątek, 9 stycznia 2015

Średniowiecze na ekranie II


Tak jak obiecałam - kolejna część ,,Średniowiecza na ekranie'', a w niej co nieco o serialach związanych oczywiście z epoką średniowiecza ;) O czym mogę tu napisać? Jest naprawdę mnóstwo seriali,o których mogłabym Wam poopowiadać! Wybrałam jednak kilka z nich. Są to takie produkcje, które według mnie zwracają największą uwagę widzów i są najchętniej oglądane, a na pewno najpopularniejsze. 

Zachęcam do komentowania i wyrażania swoich opinii o serialach, a także na temat bloga.

PRZYGODY MERLINA
Jest to brytyjski serial telewizyjny wyprodukowany w 2008 roku. Jego twórcami są Julian Jones, Jake Michie, Johnny Capps i Julian Murphy. 

Czarodzieja Merlina nie trzeba przedstawiać nawet najmniej wyrobionym miłośnikom kina. Kto słyszał o królu Arturze, rycerzach Okrągłego Stołu, Ginewrze i Lancelocie, spotkał się z pewnością z imieniem mitycznego magika. I choć historia bohaterskiego króla oraz jego towarzyszy nie powinna nikogo zaskoczyć, w serialu zaskakuje, ponieważ znacznie różni się od tradycyjnej wersji mitu. Produkcja brytyjskich twórców przedstawia bowiem nie lata świetności, lecz burzliwą młodość legendarnego czarodzieja oraz charyzmatycznego króla Artura. 


  

CAMELOT
Amerykański serial telewizyjny, który w zupełnie nowy sposób ukazuje historię Króla Artura, zamku Camelot i innych postaci legend arturiańskich. Jego reżyserami są Mikael Salomon, Ciaran Donnelly, Jeremy Podeswa i Stefan Schwartz.

Wraz ze śmiercią króla Uthera Brytanii zaczyna zagrażać widmo chaosu. Potężny czarodziej Merlin widzi przyszłość królestwa w mrocznych barwach. Chcąc zapobiec kryzysowi przekazuje władzę impulsywnemu i szlachetnemu młodzieńcowi o imieniu Artur. Nikt o nim wcześniej nie słyszał, jednak okazuje się, że jest on prawowitym następcą tronu, synem zmarłego króla Uthera. Na to nie może pozwolić ambitna i bezwzględna przyrodnia siostra Artura, Morgan. Wykorzysta ona wszelkie możliwe siły – naturalne i ponadnaturalne – aby obalić młodego władcę. Przed Arturem czas próby. 





WIKINGOWIE
Jest to widowiskowa opowieść o fascynującym życiu i niesamowitych przygodach wojowniczych ludów Północy, którzy siali postrach w średniowiecznej Europie. Serial przedstawia historię kontynentu z perspektywy tych walecznych najeźdźców i odkrywców. Fabuła nie skupia się jedynie na wojnach i rozlewie krwi - pokazuje też zwyczaje Wikingów i jest jednocześnie fascynującą sagą rodzinną. Twórca serialu to Michael Hirst.





RODZINA BORGIÓW
Twórcą serialu, który powstał w 2001 roku, jest Neil Jordan.
Akcja serialu toczy się w XV-wiecznych Włoszech, czyli na przełomie średniowiecza i renesansu. Przedstawia on dzieje patriarchy Rodrigo Borgii, który w wyniku licznych intryg w 1492 roku zasiada na tronie papieskim, przyjmując imię Aleksandra VI. Podczas swojego pontyfikatu jest w stanie zrobić wszystko, aby utrzymać zdobytą władzę oraz ogromne bogactwo.






GRA O TRON
Adaptacja sagi ,,Pieśń Lodu i Ognia'' amerykańskiego pisarza George'a R.R. Martina. Opowieść o królestwie Westeros, gdzie walka o władzę, spiski oraz zbrodnie są na porządku dziennym. Twórcami serialu, który stał się prawdziwym hitem, są David Benioff i D.B. Weiss. 

Być może to trochę dziwne, ale nie będę się rozpisywać o ,,Grze o tron'' w tym poście. Sporo informacji znajdziecie już w kolejnym. Ponieważ serial jest tylko adaptacją książki, stwierdziłam, że warto napisać więcej o samym dziele Martina, a czytanie 2 razy niemalże tego samego mogłoby być nudne ;) Kolejny post z literaturą, w której znajdujemy ślady średniowiecza już niebawem!
Tymczasem łapcie kilka zdjęć.









_________________________________

Jeśli lubicie takie klimaty to niewątpliwe powinniście zapoznać się także z tymi serialami: Nastoletnia Maria Stuart, Dynastia Tudorów, Prawo miecza, Filary Ziemi. 
Miłego oglądania i do usłyszenia! ;)
_________________________________

Źródła: 
pl.wikipedia.org
filmweb.pl
tvpuls.pl


wtorek, 6 stycznia 2015

Zaczynamy poszukiwania, czyli średniowiecze na ekranie

W wielu współczesnych filmach możemy dostrzec tematykę średniowieczną. Jest to bowiem epoka, która inspirowała i wciąż inspiruje reżyserów.  Rycerze, walka, krew... to doskonałe tematy na stworzenie genialnego dzieła, co niewątpliwie jest celem każdego z nich.

Oto kilka przykładów: 

MONTY PYTHON I ŚWIĘTY GRAAL
Reżyserami tego filmu są Terry Gilliam i Terry Jones. 

Król Artur zbiera rycerzy i wyrusza na poszukiwanie Świętego Graala, skutkiem czego przeżywają wspólnie wiele absurdalnych przygód. Wyprawa najeżona była rozlicznymi niebezpieczeństwami, na naszych bohaterów czyhali bowiem: francuscy szydercy; rycerze, którzy mówili "Ni" i zabójczy królik. Wszystko jednak skończyło się dobrze - przynajmniej dla niektórych z nich...



...
KRÓLESTWO NIEBIESKIE
Reżyserem filmu jest Ridley Scott.

Życie pogrążonego w rozpaczy po stracie żony i syna kowala Baliana (w którego roli występuje chyba doskonale wszystkim znany aktor - Orlando Bloom) odmienia wizyta jego ojca, słynnego rycerza Godfryda z Ibelinu. Pokazuje on synowi prawdziwe oblicze rycerskości i zabiera w długą podróż do mitycznej Ziemi Świętej. W Jerozolimie tamtych lat - między drugą a trzecią krucjatą - panuje chwiejna równowaga i względny pokój, a wszytko to za sprawą wysiłków chrześcijańskiego króla Baldwina i jego doradcy Tiberiasa, którym udało się zawrzeć rozejm z Saladinem, niechętnym niepotrzebnemu przelewowi krwi legendarnym przywódcą muzułmanów.





...
JOANNA D'ARC
Reżyserem filmu jest Luc Besson.

Młoda dziewczyna doświadcza wizji, która motywuje ją do uwolnienia Francji od jej prześladowców.
Joanna D'arc w wieku 19 lat została oskarżona o czary i herezję, spłonęła na stosie.




...
TRISTAN I IZOLDA
Reżyserem filmu jest Kevin Reynolds.

Jest to filmowa wersja legendy o wielkiej i tragicznej miłości Tristana i Izoldy.
Bohaterem jest pewien rycerz, który wygrywa dla swojego króla rękę córki władcy ościennego państwa. Ten związek ma przypieczętować pokój między królestwami. Pomiędzy księżniczką (Izoldą) a wojownikiem (Tristanem) rodzi się miłość, a ich namiętne uczucie doprowadza do tragicznych konsekwencji.




...
SIÓDMA PIECZĘĆ
Reżyserem filmu jest Ingmar Bergman.

Opowieść o rycerzu powracającym z wyprawy krzyżowej. Staje on w szachowym pojedynku ze Śmiercią, w którym stawką jest jego życie.




...
Inne filmy o tematyce średniowiecznej to:

Żelazny rycerz
Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem
Polowanie na czarownice
Robin Hood


Już niebawem kolejna część ,,Średniowiecza na ekranie''
a w niej trochę o serialach ;) 

Do usłyszenia! ;D

......................................................................................................
                     Źródła: 
                     filmaster.pl
                     filmweb.pl



Krótko i na temat o blogu.

Cześć!

Na tym blogu znajdziecie co nieco o motywach średniowiecznych w współczesności ;D 
Zapraszam do komentowania, mam nadzieję pozytywnego ;)



,,Boże, daj mi siłę, abym mógł zrobić wszystko, czego ode mnie żądasz. A potem żądaj ode mnie, czego chcesz.''
Święty Augustyn